Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Miljöråd

I varje hus finns en miljösamordnare med uppdrag att bedriva det direkta miljöarbetet vid institutionen/huset. Tre gånger per år träffas miljösamordnarna till gemensamt möte i fakultetens miljöråd.

Biologi och miljövetenskap - Botanhuset

Sven Toresson
Telefon: 031-786 25 07
E-post: sven.toresson@dpes.gu.se

Biologi och miljövetenskap - Zoologihuset

Noomi Asker
Telefon: 031-786 3685
E-post: noomi.asker@bioenv.gu.se

Biologi och miljövetenskap - Kristineberg

Linda Svanberg
Telefon: 0766-229530
E-post: linda.svanberg@bioenv.gu.se

Fakultetskansliet

Ullika Lundgren
Telefon: 031-786 9870
E-post: ullika.lundgren@science.gu.se

Fysik

Bo Hellsing
Telefon: 031-7869176
E-post: bo.hellsing@gu.se


Geovetenskaper

Erik Sturkell
Telefon: 031-786 2820
E-post: erik.sturkell@gvc.gu.se

Kulturvård Göteborg 

Krister Svedhage
Telefon: 031-786 4711

E-post: krister.svedhage@conservation.gu.se
 

Kulturvård Mariestad

Lasse Larsson
Telefon: 0501-755881
E-post: lasse.larsson@mariestad.se

 

Lars Runnquist
Telefon: 031-7869360
E-post: lars.runnquist@conservation.gu.se
 

Kemi och molekylärbiologi - Lundberglaboratoriet och Kemihuset

Leif Lundh
Telefon: 031-786 39 60
E-post: leif.lundh@cmb.gu.se

Marina vetenskaper - Botanhuset

Sven Toresson
Telefon: 031-786 25 07
E-post: sven.toresson@dpes.gu.se

Matematiska vetenskaper

Jila Javanbakht
Telefon: 031-772 53 43
E-post: jilaj@chalmers.se

Svenskt NMR-centrum

Daniel Malmodin
Telefon: 031-786 0000
E-post: daniel.malmodin@gu.se

Sven Lovén centrum för marin infrastruktur - Tjärnö

Ullika Lundgren
Telefon: 031-786 9870
E-post: ullika.lundgren@science.gu.se

Sven Lovén centrum för marin infrastruktur - Kristineberg

Lars Ljungqvist
Telefon: 0523-18564
E-post: lars.ljungqvist@gu.se

 

 

 

 

 

 

 

Sidansvarig: Ullika Lundgren|Sidan uppdaterades: 2017-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?