Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Fakultetsstyrelsen

Fakultetens högsta beslutande organ är fakultetsstyrelsen. Naturvetenskapliga fakultetsstyrelsens ledamöter 2015-07-01 — 2018-06-30:

Företrädare för verksamheten:

Dekan och professor Elisabet Ahlberg
Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Tel: 031-786 9002
E -post: ela@chem.gu.se

 



Prodekan och professor Ola Wetterberg
Institutionen för kulturvård
Tel: 031-786 4702
E-post: ola.wetterberg@conservation.gu.se

 



Professor Raimund Feifel

Institutionen för fysik
Tel: 031-786 9160
E-post: raimund.feifel@physics.gu.se

 

 

Professor Jörgen Johnsson
Institutionen för biologi och miljövetenskap
Tel: 031-786 3665
E-post: jorgen.johnsson@bioenv.gu.se
 

Biträdande professor Jana Madjarova
Institutionen för matematiska vetenskaper
Tel: 031-772 3531
E-post: jana@chalmers.se

 



Professor Gunnar Nyman

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Telefon: 031-786 9035
E-post: nyman@chem.gu.se

 



Universitetslektor Ingalill Nyström

Institutionen för kulturvård
Telefon: 031-786 5701
E-post: ingalill.nystrom@conservation.gu.se





Universitetslektor Tobias Rütting
Institutionen för geovetenskaper
Telefon: 031-786 1874
E-post: tobias.rutting@gvc.gu.se





Professor Anna Wåhlin
Institutionen för marina vetenskaper
Telefon: 031-786 2866
E-post: anna.wahlin@marine.gu.se



 

Institutionscontroller Mattias Zackrisson
Institutionen för fysik
Telefon:031-786 9135
E-post: mattias.zackrisson@physics.gu.se

 

 

 

Vicedekan och professor Deliang Chen,
närvaro- och yttranderätt
Institutionen för geovetenskaper
Tel: 031-786 4813
E-post: deliang@gvc.gu.se




Vicedekan och professor Stefan Hulth,
närvaro- och yttranderätt
Institutionen för marina vetenskaper
Tel: 031-786 9024
E-post: stefan.hulth@gu.se

 

Företrädare för de studerande:

Axel Andersson
Studeranderepresentant
E-post: gusandaxf@student.gu.se

Hanna Eriksson
Studeranderepresentant
E-post: guserihaab@student.gu.se 

Johan Ben Mohammad (ersättare)
Studeranderepresentant
E-post: natsek@gota.gu.se

Karl-Mikael SvenssonKarl-Mikael Svensson
Doktorandrepresentant
E-post: Karl‐mikael.svensson@gu.se

 

Företrädare för personalorganisationerna, med närvaro- och yttranderätt:


Klas Eriksson, SACO
Kansli LUN
Telefon: 031-786 5793
E-post: klas.eriksson@gu.se

 

 

 

Anna Nilsson, OFR-S ST-ATF
Institutionen för globala studier
Telefon: 031-786 4300
E-post: anna.nilsson@globalstudies.se

Lars Nordvall
, SEKO
Sektionen för lokalt IT-stöd Syd
Telefon: 031-786 3934
E-post: lars.nordvall@chem.gu.se


 

Sekreterare i fakultetsstyrelsen:

Tanja Thompson 
Fakultetskansliet för naturvetenskap
Box 460, 405 30 Göteborg
Telefon: 031-786 98 86,  
E-post: tanja.thompson@science.gu.se

 

 

Sammanträdestider

31 augusti kl. 08:30-16
28 september kl. 13-16
26 oktober kl. 13-16
7 december kl. 13-16

Sidansvarig: Tanja Thompson|Sidan uppdaterades: 2017-09-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?