Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Mallar

Göteborgs universitets visuella identitet kommunicerar de grundläggande kärnvärden universitetet står för: öppenhet, mångsidighet och samhällsansvar.

Genom universitets mallsystemet får du tillgång till mallar för brev, andra dokument och presentationer direkt i din dator. Dessutom finns ett mallbibliotek med mallar för mer specifika ändamål såsom intyg, diplom, foldrar och examensarbeten.

Mallsystem

Ett system för brev-, dokument och presentationsmallar har utvecklats för hela Göteborgs universitet. Systemet ser enkelt till att dina dokument förses med korrekta kontaktuppgifter och ett korrekt utseende i enlighet med universitetets visuella identitet.

Mallar som genereras med dina adressuppgifter via mallsystemet är: brev, protokoll, mötesanteckningar och kallelse. Det finns också mallar för powerpoint och excel.

Information om systemet, instruktioner, demonstrationsfilm samt frågor och svar hittar du här >>

Användare som är anslutna till Dafgu har tillgång till mallarna via word och powerpoint.

Användare som inte är anslutna till Dafgu kan när som helst installera mallsystemet med administratörsrättigheter eller via IT-support 2020.

Information om installation för icke Dafgu-anslutna användare >>

Övriga mallar

Universitetets mallbibliotek innehåller mallar för övriga trycksaker och utskrifter såsom exempelvis intyg, diplom, foldrar och examensarbeten. Mallarna är anpassade både efter programvara och kunskap hos dig som användare.

Till övriga mallar på Medarbetarportalen >>

Logotyper för nedladdning

Från bildbanken kan alla logotyper laddas ned.

Klicka dig fram i vänstermenyn och ladda sedan ned aktuell fil genom att klicka på pilen under förhandsvisningsbilden.

http://bildbank.gu.se/logotyperochmallar

Kontakt

Frågor om visuell identitet, kontakta:

Robert Karlsson
Kommunikatör
031-786 9871
robert.karlsson@science.gu.se

Tanja Thompson
Kommunikationschef
031-786 9886
tanja.thompson@science.gu.se

Kontakt mallsystemet

Institutionen för biologi och miljövetenskap
Ann-Sofie Olsson annsofie.olsson@bioenv.gu.se

Institutionen för fysik
Maria Siirak maria.siirak@physics.gu.se

Institutionen för geovetenskaper
Ewa Steen Stackelius ewa.steen@gvc.gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Ann Svensson ann.svensson@cmb.gu.se

Institutionen för kulturvård
Frida Sjöström frida.sjostrom@conservation.gu.se

Svenskt NMR-centrum
Tanja Thompson tanja.thompson@science.gu.se

Sven Lovén centrum för marin infrastruktur
Marie Moestrup Jensen marie.moestrup.jensen@loven.gu.se
Martin Larsvik martin.larsvik@loven.gu.se

Fakultetskansliet för naturvetenskap
Tanja Thompson tanja.thompson@science.gu.se

Sidansvarig: Tanja Thompson|Sidan uppdaterades: 2016-03-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?