Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för matematiska vetenskaper

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för matematiska vetenskaper
412 96 Göteborg
Leveransadress: Chalmers Tvärgata 3, 412 61 Göteborg
Besöksadress: Chalmers Tvärgata 3, 412 96 Göteborg

Tel: 0317721000
Fax: 031161973
Epost: math@science.gu.se

Studievägledare: Eva Bergström

Om enheten

Matematiska vetenskaper är organiserad i två vetenskapliga avdelningar, Matematik och Matematisk statistik, och en avdelning för verksamhetsstöd. Dessutom finns centrumbildningen Centrum för grundläggande vetenskaper. Verksamhet bedrivs både på Campus Johanneberg och Campus Lindholmen.

Prefekt Bernt Wennberg och övriga i ledningsgruppen ansvarar för det löpande arbetet medan institutionsrådet behandlar mer övergripande frågor. Proprefekt (forskarutbildning), viceprefekter (grundutbildning), studierektorer och linjeledare har ansvar för utbildningen. Forskningen bedrivs i forskargrupper.

 

Senaste publikationer

A Bayesian General Linear Modeling Approach to Cortical Surface fMRI Data Analysis
A. F. Mejia, Y. Yue, David Bolin, F. Lindgren, M. A. Lindquist
Journal of the American Statistical Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

- A Bayesian hierarchical point process model for epidermal nerve fiber patterns
Claes Andersson, T. Rajala, Aila Särkkä
Mathematical Biosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Order-preserving interpolation for summation-by-parts operators a t nonconforming grid interfaces
M. Almquist, S. Wang, J. Werpers
SIAM Journal on Scientific Computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Boosting the Maxwell double layer potential using a right spin factor
Andreas Rosén
Integral Equations and Operator Theory, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Irreducible components of extended eigenvarieties and interpolating Langlands functoriality
Christian Johansson, J. Newton
Mathematical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pharmacology beyond the patient - The environmental risks of human drugs
L. Gunnarsson, J. R. Snapk, B. Verbruggen, S. F. Owen, Erik Kristiansson et al.
Environment International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the mathematical work of Mikhail Zakharovich Solomyak
Grigori Rozenblioum
St. Petersburg Mathematical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Commutator estimates on contact manifolds and applications
H. Gimperlein, Magnus Goffeng
Journal of Noncommutative Geometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 151 - 200 av 215

Namn Titel Telefon E-post
Pejlare, Johanna Universitetslektor 031-772 3540 johanna.pejlare@gu.se
Persson, Anna Doktorandanställning 031-772 5334 anna.persson.5@gu.se
Persson, Daniel Docent 031-772 3174 daniel.persson@chalmers.se
Persson, Ulf Professor emeritus 031-772 3590 ulf.persson@gu.se
Perälä, Antti Gästlärare perala@chalmers.se
Petersson, Andreas Doktorand 031-772 5372 andreas.petersson@gu.se
Picchini, Umberto Universitetslektor 031-772 6414 picchini@chalmers.se
Rafstedt, Helena Administrativ chef 031-772 3507 helena.rafstedt@gu.se
Raufi, Hossein Timlärare 031-772 5315 hossein.raufi@gu.se
Raufi, Hossein Universitetslektor 031-772 8296 hossein.raufi@gu.se
Raum, Martin Oavlönad docent 031-772 3522 martin.raum@gu.se
Rehammar, Anna Doktorand 031-772 3527 anna.rehammar@gu.se
Roginskaya, Maria Bitr professor 031-772 3570 maria.roginskaya@gu.se
Rootzén, Holger Professor 031-772 3578 holger.rootzen@gu.se
Rosengren, Hjalmar Bitr professor 031-772 5358 hjalmar.rosengren@gu.se
Rosén, Andreas Professor 031-772 5365 andreas.rosen@gu.se
Rowlett, Julie Oavlönad docent 031-772 3419 julie.rowlett@gu.se
Rozenblioum, Grigori Professor emeritus 031-772 5309 grigori.rozenblioum@gu.se
Rudemo, Mats Professor 031-772 3575 mats.rudemo@gu.se
Rychlik, Igor Professor 031-772 3545 igor.rychlik@gu.se
Saedpanah, Fardin Gästlärare 772 3515 fardin.saedpanah@gu.se
Sagitov, Serik Professor 031-772 5351 serik.sagitov@gu.se
Salberger, Per Professor 031-772 3580 per.salberger@gu.se
Samuelsson Kalm, Håkan Professor 031-772 3568 hakan.samuelsson@gu.se
Sandgren, Johan Ekonom 031-772 5318 johan.sandgren@gu.se
Schauer, Moritz Universitetslektor, biträdande smoritz@chalmers.se
Schnitzer, Barbara Doktorand 031-772 3583 barsch@chalmers.se
Sera, Martin Postdoktor 031-772 4990 martin.sera@gu.se
Simonsson, Ivar Doktorandanställning 031-772 5348 ivar.simonsson@gu.se
Sjögren, Peter Professor emeritus 031-772 3511 peter.sjogren@gu.se
Standar, Christoffer Doktorandanställning 031-772 5335 christoffer.standar@gu.se
Steif, Jeff Professor 031-772 3513 jeff.steif@gu.se
Stevens, Jan Universitetslektor 031-772 5345 jan.stevens@gu.se
Stolin, Alexander Professor 031-772 5320 alexander.stolin@gu.se
Strömberg, Ann-Brith Bitr professor 031-772 5378 ann-brith.stromberg@gu.se
Sundin, Agneta Biblioteksassistent 031-772 3595 agneta.sundin@gu.se
Svensson, Jan Alve Universitetslektor 031-772 3526 jan-alve.svensson@gu.se
Särkkä, Aila Bitr professor, Proprefekt 031-772 3542 aila.sarkka@gu.se
Södergren, Anders Universitetslektor 031-772 3066 anders.sodergren@gu.se
Taib, Ziad Professor 031-772 3555 ziad.taib@gu.se
Thaller, Maximilian Doktorand 031-772 3535 maximilian.thaller@gu.se
Townsend, Philip Postdoktor 031-772 1085
Tran, Manh Hung Doktorand 031-772 4997 manh.hung.tran@gu.se
Turowska, Lyudmila Bitr professor 031-772 5341 lyudmila.turowska@gu.se
Tykesson, Johan Universitetslektor 031-772 3514 johan.tykesson@gu.se
Viviani, Milo Doktorand 031-772 3564 milo.viviani@gu.se
von Mentzer, Astrid Postdoktor astrid.von.mentzer@gu.se
Wadenbäck, Mårten Gästlärare 031-772 3584 marten.wadenback@chalmers.se
Wan, Xueyuan Postdoktor 031-772 3510 xueyuan.wan@gu.se
Wang, Siyang Postdoktor 031-772 3158 siyang.wang@gu.se

Visar 151 - 200 av 215

Visar 1 - 10 av 1179

2019

A Bayesian General Linear Modeling Approach to Cortical Surface fMRI Data Analysis
A. F. Mejia, Y. Yue, David Bolin, F. Lindgren, M. A. Lindquist
Journal of the American Statistical Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

- A Bayesian hierarchical point process model for epidermal nerve fiber patterns
Claes Andersson, T. Rajala, Aila Särkkä
Mathematical Biosciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Order-preserving interpolation for summation-by-parts operators a t nonconforming grid interfaces
M. Almquist, S. Wang, J. Werpers
SIAM Journal on Scientific Computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Boosting the Maxwell double layer potential using a right spin factor
Andreas Rosén
Integral Equations and Operator Theory, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Irreducible components of extended eigenvarieties and interpolating Langlands functoriality
Christian Johansson, J. Newton
Mathematical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pharmacology beyond the patient - The environmental risks of human drugs
L. Gunnarsson, J. R. Snapk, B. Verbruggen, S. F. Owen, Erik Kristiansson et al.
Environment International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the mathematical work of Mikhail Zakharovich Solomyak
Grigori Rozenblioum
St. Petersburg Mathematical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Commutator estimates on contact manifolds and applications
H. Gimperlein, Magnus Goffeng
Journal of Noncommutative Geometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1179

Sidansvarig: Kasper Holgers|Sidan uppdaterades: 2013-07-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?